
Linkek a témában:
A kullancsok bemutatása, a 3 legsúlyosabb betegség leírása, megelőzés és védekezés
Ami a kullancsot a kutyák számára veszélyessé teszi, az a különféle vírusoknak és baktériumoknak a bevitele a kutya bőrébe és vérébe, aminek következtében különféle betegségek alakulhatnak ki. A kullancsok által terjesztett és a kutyára veszélyt jelentő fertőző betegségek közül igazán három terjedt el: a babézia, a Lyme-kór, valamint az agyvelő- és agyhártyagyulladás.
A kutya és a kullancs a városban
Sok olyan kullancsfaj létezik, amelyik fűszálak között megbújva leselkedik az áldozatára. Tehát nem kell feltétlenül erdei sétát tennünk ahhoz, hogy kullanccsal találkozzunk, elegendő lehet egy város közepén található kis füves terület is hozzá.
Kullancs ABC gazdiknak
Szeretnénk segíteni kutya, macska, egyéb kisállat gazdáknak a kullancsok között, hogy minél tájékozottabbak legyenek. Milyenek a leggyakrabban előforduló hazai kullancsok, hol támadják meg kedvenceiket, milyen betegségeket kaphatnak el kutyák, macskák, egyéb kisállatok, hogyan védekezzenek ellenük, melyik szer mennyi ideig hat, mire kell alkalmazásuknál figyelni.
Babézia: tények és tévhitek
Hazánkban a vérszívó élősködők által terjesztett kórokozók közül a kutyákra a babesiosis az egyik leggyakoribb veszélyforrás. A kullancs által terjesztett egysejtű parazita által okozott kórkép fertőző vérfestékvizelés néven is leírásra került.
A Lyme-kór és a babézia megelőzése
A kullancsok kártétele kettős: egyrészt vért szívnak, de ennél lényegesen veszélyesebb, hogy a kilencvenes évek elejétől egyre gyakrabban a vérszívásukkal betegségeket okozó vírusokat, baktériumokat, egysejtűeket oltanak be, egyre gyakoribbá váltak a kullancsszúrással terjedő kórokozók okozta megbetegedések a kisállat betegek körében.
Lyme-kór kutyákon
A Lyme borreliosis (régebbi nevén Lyme kór) egy baktériumok által előidézett betegség, melynek kórokozóit fertőzött kullancsok juttatják be az emberek és a kedvenc háziállatok szervezetébe.
Babézia
A kullancsokról legtöbbünknek két betegség, a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás jut eszébe. Félő azonban, hogy egy új veszély is jelentkezik: az elmúlt évben már hazánkban is észlelték a közönséges kullancsok által terjesztett, fertőző vérfesték-vizelést, egyelőre csak kutyáknál.
Állatbetegség linkgyűjtemény
Általában akkor merül fel, hogy esetleg valami baja van a kedvencünknek, ha a viselkedése hirtelen megváltozik. A beteg állat az esetek nagy többségében bágyadt, nem szívesen mozog. De akár ezek ellenkezője is jelezheti, hogy valami gond van kutyánkkal: a korábban nyugodt, majd hirtelen agresszívvé váló állat esetén fel kell merüljön a veszettség gyanúja!
Kutyabetegség linkgyűjtemény
A fiatal, fejlődésben lévő kölyökkutyák védekező rendszere még nem teljesen hatékony, a paraziták nagyobb tömegben tudnak elszaporodni, ezért a féregellenes kezelést már 4-6 hetes életkorban el kell kezdenünk és az állatorvos tanácsainak megfelelő folyamatossággal kell folytatnunk.
Macskabetegség linkgyűjtemény
Veszettség. Ez a legveszélyesebb, állattól kapható betegség. Nagyon fertőző, a beteg állat nyálával terjed. Mindig halállal végződik. Elsősorban kijáró macskáknál fontos, de külföldre történő utazáskor elengedhetetlen. Első oltás 12 hetes korban.
Meghatározás
A kullancsok leggyakrabban vérszíváskor fertőzik meg az állatokat. A kórokozók a szúrástól számított néhány órától néhány napig terjedő időszakban jutnak át a kullancs nyálával az áldozatba, ezért kell a befúródott kullancsot minél hamarabb eltávolítani. A cél tehát az, hogy a kullancs még azelőtt pusztuljon el, mielőtt a kórokozók átjutottak volna az állatba.